(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German

Спорт

На турнирот од Светската 1 Премиер карате лига, А серија одржан во Салзбург, Австрија, македонските карате репрезентативци, членови на кaрате клубот Макпетрол, остварија забележителни резултати. Овој турнир е квалификациски
Легендарниот Бразилец Роналдо Луис Назарио да Лима, изјави за шпанските медиуми дека Реал Мадрид во иднина треба да размисли околу тоа во своите редови да го донесе неговиот сонародник,
Познатиот фудбалер и пасиониран ловец Златан Ибрахимовиќ, денеска е виден во Штип, во еден од градските ресторани.
Хрватска го освои петтото место на ЕП, кое се одржува токму во нивната земја. Тие попладнево ја совладаа селекцијата на Чешка, со резултат од 28:27
Од исходот на овој натпревар зависи дали Македонија ќе ги задржи шансите за полуфинале. За да се случи тоа „црвено-жолтите“ мора да победат, но до триумфорт можеби ќе треба
Европската ракометна федерација (ЕХФ) пред половина час преку својот „Твитер“ профил објави застрашувачка информација за Македонија, нешто што никој не сакаше да го слушне.
Репрезентацијата на Македонија вечерва ја почнува главната фаза на Европското ракометно првенство, во натпревар против Шпанија, кој може да нѐ доближи како никогаш досега до полуфинале на еден голем
Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гоналез го враќа Филип Лазаров за денешниот натпревар против Шпанија.
Денес во Општина Штип на градскиот стадион започнаа подготовките на ФК Брегалница за вториот дел од сезоната.
Во очекување на натпреварот на македонската репрезентација со Германија, граѓаните се надеваат на солидна игра и добар пласман на ракометарите. Социолозите, пак, велат дека спортот ги обединува луѓето и
Ракометната федерација на Македонија е на Дисциплинска комисија во ЕХФ, а до крајот на денот ќе биде познато колку ќе биде голема казната.
Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска.
Во четири градови во Хрватска од утре до 28 јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16 репрезентации, меѓу нив и Македонија.
Top