(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German

Мистерии

Смртта на осуденикот Беким Демир, во затворот во Идризово, под засега нејасни причини, е уште еден белег за лошите услови во затворите во Македонија.
На божиќно утро во 1945 година избил пожар во семејната куќа на Џорџ и Џени Содер, тие биле немоќни и можеле само панично да гледаат како нивниот дом гори,
Научниците кои што трагаат по вонземски живот со јавноста споделија вест за објект кој што утре ќе прелета покрај Земјата.
Лекарите кои што ги лекувале американските дипломати од амбасадата на Куба од „мистериозните и невидливи“ напади, соопштија дека откриле мозочни абнормалности додека го истражувале оштетувањето на слухот, видот, рамнотежата
Познато е дека претседателот на Русија и поранешен КГБ офицер, Владимир Путин, својот приватен живот, вклучувајќи ги и двете ќерки ги држи подалеку од очите на јавноста.
Според белешки на ФБИ Тито исчезнал.
Тајниот документ на ЦИА од 1975 година посочува дека поранешна Југославија ги имала сите потребни капацитети и залихи на ураниум од сопствени извори за да направи атомска бомба до
"Бродот без екипаж, заробен од стаорци, кој неколку години мистериозно пловеше по Атлантикот, заринка на брегот на Калифорнија. Хрватските медиуми пишуваат дека според должината на бродот и фотографиите кои
Радиоактивниот облак што пред извесно време се појави над Европа, сугерира дека на крајот на септември се случила несреќа во никлеарните постројки во Русија или Казахстан, објави францускиот институт
Документарниот филм “Ghostwatch” за првпат бил емитуван на BBC во 1992 година. Мајкл Паркинсон, Сара Грин и Мајк Смит во тоа време го воделе овој програм, а иако емисиите
Бизарната сообраќајна несреќа се случила во Сингапур, а снимката која ја снимила камерата од еден автомобил се појавила на интернет. Имено, на снимката се гледа бел автомобил кој врти
Мистериозни блескави орбити се појавија на небото над Северен Сибир. Феноменот предизвика восхит и страв кај луѓето. Некои тоа го сфатија како инвазија на вонземјани. „Излегов да испуши цигара
Астрономите од целиот свет се фрлија на проучување на вселенски објект каков до сега немале прилика да видат – астероид или комета која стигнала од друга ѕвезда. Сите астероиди
Top