(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German

Наука и Техно

Пластичниот отпад почнал да се собира и во претходно недопрените делови на норвешкиот Арктик, предупредиле научниците.
Иако можеби цртањето не е ваша јака страна, новата игра на „Гугл“ би можела да ви претставува интересна забава.
Во Јапонија, каде што старите традиции постојано се надградуваат со нова технологија, едeн мотел ја користи технологијата за автоматизирано возење за на своите гости да им обезбеди најмодерни папучи
Фосил пронајден во Израел покажува дека современите луѓе ја напуштиле Африка 100.000 години порано отколку што претходно се мислело.
Ватикан ги критикуваше Кинеските научници , кои клонираа два мајмуна
Уште од раѓањето на овцата Доли во 1996 година, научниците од целиот свет се обидуваат да ја користат истата техника за клонирање голем број други животински видови, меѓу кои
Производителот на процесори Qualcomm е казнет со речиси милијарда евра, затоа што во рок од пет години, од 2011 до 2016 година му плаќал надоместок на Apple.
Со иновацијата која предизвика меѓународно внимание, американската компанија Амазон го отвори првиот супермаркет во Сиетл без каси, касиери и платежни клупи.
Производителот на автомобили Nissan од неодамна започна со продажба на сончеви панели за домови во Велика Британија, како и на батерии за складирање на енергија, стои во соопштението.
Роботот „Фабио“ кој беше на пробно тестирање во супермаркет во шкотскиот град Единбург, „доби отказ“ по само една седмица.
Ирскиот Технолошки универзитет во Лимерик создаде посебни зеленчукови семиња кои, како што велат оттаму, „ќе можат да растат на планетата Марс“, објави „Лајф“. Со тоа, садењето краставици и компири
НАСА, американската вселенска агенција, соопшти дека се откриени тунели кои одат длабоко под површината на сателитот на Земјата.
Благодарение на развојот на новите технологии телепатијата повеќе не е само егзотичен парапсихолошки феномен, таа полека станува реалност.
Top