(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German

Здравје

Светската здравствена организација издаде предупредување дека епидемијата на колера во Јемен, која веќе уби повеќе од 2.000 луѓе, може да се интензивира во претстојната дождлива сезона.
Револуционерната вакцина за рак, која ги напаѓа туморите по целото тело се наоѓа во фаза на тестирање на луѓе.
Замислете ја следнава ситуација: пристигнувате дома гладни после долг, напорен работен ден, го отворате фрижидерот и чувствувате дека ви се јаде торта. Со тешко срце се присилувате наместо нездрав,
Имаме две носни шуплини, една лева и една десна.
Научници од Универзитетот Стенфорд тврдат дека само една инјекција поттикнува имунолошка реакција на организмот и се напаѓаат сите тумори кои евентуално метастазирале.
„Веројатно би се изненадиле ако ви кажам дека едно просечно парче пица и чинија житарици со полномасно млеко имаат ист број калории“, вели нутриционистот Челси Амер.
До пред две години, Бела живеела во хармонија со нејзините "договори" дека ракот го победила со здрава исхрана и се случило некое чудо.
Комбинирајќи 3 моќни техники можете во целост да ги елиминирате сите негативни мисли и чувства кои често ви се повторуваат, што понекогаш ви делува дури и „неконтролирано“, во која
Научниците од Универзитетот во Лос Анџелес откриле дека соединението на куркуминот, содржано во зачини, го зголемува расположението, а редовната употреба ги подобрува мемориските и когнитивните функции на мозокот.
Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, кој во јавност ги изнесе воените злосторства, сега се наоѓа во тешка психофизичка состојба поради долгогодишниот престој во затворената амбасада на Еквадор, рекоа докторите
Скандалот со салмонела на француската група за производство на мелко и млечни производи се однесува на 83 земји, каде се повлечени 12 милиони кутии со млеко за бебиња во
Познатиот англиски теоретски физичар, космолог и еден од најголемите научни умови на денешницата, чие дело влијаеше на современата теорија на општата релативност и квантната механика, уште од 1963 година
Истражувањата докажуваат дека одредена крвна група е повеќе отпорна на болести од други, па така и луѓето со оваа крвна група живеат подолго.
Top