(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German

Свет

Александар Вучиќ и неговата Српска напредна партија (СНС) повторно победи на локалните избори во Белград.
Италијанската полиција заплени пет тони марихуана пристигната од Албанија, а во акцијата која била спроведена во повеќе градови, уапсени се 35 лица, од кои повеќето албански државјани.
И ние запаливме знамиња во Солун и се слушнаа слогани „земете оружје да одиме во Скопје“, коментирал висок функционер од грчкото МНР за грчката ТВ „Антена“ во врска со
Хашкиот затвореник Ратко Младиќ тврди дека во 1994. година некој од српската мафија ја убил неговата 24-годишна ќерка Ана, но сигурен е дека тоа не бил Жељко Ражнатовиќ Аркан.
Расправата во грчкиот Парламент, по пратеничко прашање за Албанија од Дора Бакојани до Никос Коѕијас, се претвори во меѓусебни обвинувања за тајна дипломатија, како во другите отворени прашања во
Двојното убиство на словачкиот истражувачки новинар било извршено во периодот од четвртокот до неделата - Кучиак бил убиен со куршум во градите, а неговата девојка со куршум во главата.
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Женева изјави дека САД одлучиле да задржат значителен број на ракети, што е во спротивност на Договорот за нуклеарно вооружување.
Убиениот словачки новинар Јан Куциак дошол до сознанија за врски на претставници на Владата на Словачка со калабриската мафија Ндрангета, објави денеска братиславскиот портал „Актуалити.ск“.
Албанската полиција официјално потврди дека во пристанишниот град Драч биле запленети 613 килограми и 350 грама кокаин, кој на пазарот достигнува вредност од 180 милиони евра.
Најмалку 19 лица загинаа, а 38 се повредени по судар на два воза во Египет.
Обединетите нации тврдат дека Северна Кореја доставувала пратки во Сирија за производство на хемиско оружје. Околу 40 пакети кои не биле пријавени претходно биле испратени меѓу 2012-та и 2017-та
Српскиот претседател Вучиќ, по средбата со Меркел најави можен компромис со властите во Косово.
Стив Вознијак по природа е инвентивен, па не е изненадување дека е сопственик на биткоини. Коосновачот на „Apple“ говореше на Глобалниот бизнис форум за тоа зошто ја сака оваа
Top