(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German

Економија

Стив Вознијак по природа е инвентивен, па не е изненадување дека е сопственик на биткоини. Коосновачот на „Apple“ говореше на Глобалниот бизнис форум за тоа зошто ја сака оваа
Камерон Винклвос, еден од близнаците кои се сметаат за главни крипто-богаташи на светот, тврди дека биткоинот ќе достигне поголема вредност од златото поради неговата ограничена количина, а со оглед
Масовната продажба на берзите за криптовалути ја намалија вредноста на берзата за 500 милијарди долари, но ситуацијата би можело да се влошува, предупредуваат банкарските експерти од „Голдман Сакс“.
Дигиталната валута поевтини до 6,147.30 долари, што беше најниската нејзина вредност од средината на ноември, според „CoinDesk“, чиј биткоин индекс ги следи цените од четирите големи берзи за криптовалути.
Познатиот експерт за криптовалути и програмер Џон Мекафи изјавил дека “до пад на вредноста на биткоинот може да дојде неколку пати годишно, бидејќи банките, владите и поединците на кои
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека границата за станување ДДВ обврзник на физички лица кој во моментов е позиционирана на еден милион денари треба да биде повисока.
Кинескиот милијардер Ванг Џајанг неодамна се пофали со глобална деловна империја.
Како што кризата во глобалната нееднаквост се влошува, една нова студија спроведена од светската хуманитарна организација Оксфам откри дека најбогатата глобална елита на светот поседува исто богатство како најсиромашните
Европската Унија донесе одлука 7 земји од нивната црна листа на даночни раеви да бидат сместени во нова посебна категорија како на земји врз кои ќе биде извршен дополнителен
Според коинмаркеткап.ком, сајтот што полека станува главно место за проверка на цените на крипто-валутите, само една од топ 100-те по вредност крипто-валути нема забележано минус во последните 24 часа.
На Северна Кореја по се изгледа и се допаднало монерото – 13-тата по големина пазарно капитализиранаа криптовалута во светот, пишува CNBC.
“Властите во овој случај го третираат биткоинот и другите криптовалути како коцкање и сметаат дека во оваа област се случува нешто илегално”, изјавиле сопствениците на менувачниците кои се под
Руските компании не можат да учествуваат во гасификацијата на Хрватска, ниту да ја кредитираат, тоа е неофицијален коментар упатен на изјавата на рускиот амбасадор во Хрватска Анвар Азимов, кој
Top