(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German

Регион

Александар Вучиќ и неговата Српска напредна партија (СНС) повторно победи на локалните избори во Белград.
И ние запаливме знамиња во Солун и се слушнаа слогани „земете оружје да одиме во Скопје“, коментирал висок функционер од грчкото МНР за грчката ТВ „Антена“ во врска со
Хашкиот затвореник Ратко Младиќ тврди дека во 1994. година некој од српската мафија ја убил неговата 24-годишна ќерка Ана, но сигурен е дека тоа не бил Жељко Ражнатовиќ Аркан.
Расправата во грчкиот Парламент, по пратеничко прашање за Албанија од Дора Бакојани до Никос Коѕијас, се претвори во меѓусебни обвинувања за тајна дипломатија, како во другите отворени прашања во
Српскиот претседател Вучиќ, по средбата со Меркел најави можен компромис со властите во Косово.
Двајца косовски полицајци, Драгиша Марковиќ и Жарко Јовановиќ, на возраст од 48 години, се уапсени во северниот дел на Косовска Митровица, под сомнение дека манипулирале со докази поврзани со
Фармацевтска компанија "Новартис" плаќала на докторите да препишуваат лекови со повисока цена, а обвинителството наведува дека бивши политичари добивале мито.
Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави дека Србија треба да предложи разграничување на Србите и Албанците на Косово, со цел да се стави крај на спорот за косовскиот
Експлозија од импровизирана експлозивна направа била предизвикана пред канцелариите на грчкото Министерство за одбрана во центарот на Солун.
Не само говор на омраза и национализам, туку и класични иредентисткчи пораки со територијални претензии кон Македонија и Турција испратиле дел од претставниците на Грчката Православна Црква, на вчерашниот
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по подолго време повторно се вклучи во јавноста со свој став за грчко-македонскиот спор кој според него не треба да заврши со промена на
Најголемите српски опозициски партии и движења синоќа одржаа протест пред зградата на радио-телевизија Србија, барајќи оставки на раководството на јавниот сервис- на директорот на РТС Драган Бујошевиќ, од претседателот
Мнозинството грчки граѓани останаа пред телевизорите, без оглед на нивната позиција. Тие се согласуваат дека надворешно- политичките прашања не треба да се решаваат со фанатизам и нетолеранцијата”, стои во
Top