(контра)став

Цената за читање на Е-медиум (Контра)Став е вашата поддршка, претиснете на копчето (Ми се допаѓа/Like) за да ја отклучите содржината за читање, доколку веќе сте активирале (Допаднато/like) претиснете на страна од прозорецот на апликацијата ФБ за исклучување и влез за читање на вестите.

Дизајн: Благој Филипов
Macedonian Albanian Bulgarian English German
Расправата во грчкиот Парламент, по пратеничко прашање за Албанија од Дора Бакојани до Никос Коѕијас, се претвори во меѓусебни обвинувања за тајна дипломатија, како во другите отворени прашања во грчката надворешна политика, така и во однос на спорот за името.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, поранешната министерка за надворешни работи на Грција го обвини Коѕијаса за тајни договори и недостиг на информации, додека пак актуелниот шеф на грчката дипломатија и одговори на Бакојани дека во минатото разузнавачот Никос Грилакис „преговарал тајно за македонското прашање“.

- Постоеја преговори за Скопје со поранешен агент од Националната разузнавачка служба. Ние такви работи не правиме, и рече Коѕијас на поранешната шефица на грчката дипломатија, а сега пратеничка од опозициската Нова демократија.

Дора Бакојани, го потсети Коѕијас на периодот кога таа била министер за надворешни работи и уште еднаш побара владата да ги извести партиите за текот на преговорите.

- Кога јас го брифирав Ципрас за текот на преговорите за скопското прашање, Вие тогаш не знам дали бевте во СИРИЗА или во ПАСОК, но како и да е, ако го прашате господинот премиер, ќе Ви каже дека преговорите што ги водевме тогаш му беа добро познати, им беа познати на сите партии од опозицијата. Ве повикувам, господине Коѕијас и вие да го сторите истото. Целосно да ја известите опозицијата, рече Бакојани и додаде дека со овие теми не управува една партија.

Коѕијас одговори дека опозициската Нова демократија и дрѕгите партии се детално информирана за текот на преговорите.

- За скопското прашање, како партија бевте детално известени од самиот претседател на владата, од господинот Алексис Ципрас, исто беше и со сите други партии, рече шефот на грчката дипломатија, пренесе МИА.

 

Маркетинг

Од народот за народот
После секој прочитан текст притиснете на еден од рекламните банери еднаш во денот за донирање.
Со кликање на рекламните банери поставени на Веб страницата (Контра)став придонесувате за истражувачкото новинарство во Р. Македонија да биде независно и објективно а воедно немате никаков трошок освен вашата желба за читање на содржината. 
Ви благодариме на довербата, со почит,
(Контра)Став

( Независно ) Рандом Маркетинг 
Top